Studijní materiály nejen z betonu :)

Články a příspěvky

Časy se mění.....

by terezz

aneb jak dopadlo rozřazování druháku do oborů
Tak a už nastal okamžik pravdy...osud nám byl zpečetěn a byli jsme přijati na obory pro druhý blok studia na FSv.

Většina je tam, kam chtěla jít, ale mějme slitování s těmi, co se dostali na obor podle 2.pořadí...je jich 42 kousků a ikdyž to byla druhá volba tak už nemohou být nanejvýš spokojeni, zvlášť když se dá předpokládat, že většina z nich neuspěla na Konstrukcích pozemních staveb kvůli studijním výsledkům :-( dětma prostě nezatopíme...

Ale abychom se dostali k meritu věci...jelikož jsme už už druzí bakaláři, co se rozdělovali do oborů, dá se leccos porovnat.

Takže za prvé: etos se výběrového řízení zůčastnílo 608 studentů (+ 11 nezůčastněných) , což je o 42 lidí méně než vloni, kdy jich bylo 650 (+17). Z těchto čísel se dá vysledovat, že je nás celkově méně, a tudíž by si nás vyučující mohli trochu více vážit, jinak by pak nemuseli mít koho učit :-)

Dalším bodem je nejoblíbenější obor...časy se mění, ale zájem o Konstrukce pozemních staveb nikoliv - drží se loňského výsledku (32,31% studentů). Druhý největsí zájem byl o obor Management a ekonomika ve stavebnictví, který si procentuelně zlehka oproti loňsku polepšil (22,13%), následují Konstrukce a dopravní stavby (16,16%), Inženýrství životního prostředí (13,41%), Vodní hospodářství a vodní stavby (6,79%) a Informační systémy ve stavebnictví (6,46%) a o Materiálové inženýrství je zájem prozatím nejmenší (2,91%).

Abych trochu přispěla k loňskému článku "Jak to vypadá na FSV s ženami?", letos  už není ženami Životní prostředí zdaleka tak vyhledávané =-O. Překvapivě nejvíce procent žen jde na "vodu" (40,5%, vloni 21,6%!) a na "materiály" (38,9%). Loni tak opěvovaný obor skončil až na třetím místě (34,9%). Ještě "ekonomika" si drží v počtu žen ročníkový nadprůměr (28,5%). Již podprůměrný počet něžného pohlaví se chystá na "pozemky" (24,5%) a na "dopravu" (26%, vloni 14,9%). Takže shrnuto podtrženo, pánové, těžko si vybrete, ženy prostě nevědi co chtějí...

Tak a poslední bod exkurze do statistiky - FSv uveřejňuje vedle seznamu přijatých studentů i "studijní výsledky", což se dá označit jako určitý počet bodů. Podle tohoto ohodnocení jsou "nejelitnějším" oborem Konstrukce a dopravní stavby, kde studijní průměr činí 36,85...ale studenti na Konstrukcích pozemních staveb nejsou žádná ořezávátka, takže drží s dopravkou krok průměrem 36,49. Na třetím místě je voda s průměrem 31,08 bodů, materiáy 29,37 a Systémové inženýrství 23,03. Ekonomika a životko to mají podobné - 27,69 resp. 27,45 bodů...

Co závěrem, zapomeňte na ty procenta, to byla jen taková demonstrace, co bylo loni a co je letos, a že je dopravka podle výše uvedeného elitní obor...no může být, podle statistiky ano, podle některých vyučujících taky, ale koho to zajímá, stejně udělá mnoho lidí větší díru do světa s něčím jiným jako je třeba nový materiál či užitečný systém než obyčejná připitomělá silnice či železnice. A když už bude elitní, tak s pomocí a zásluhou ekonomů, životkářů, systémařů ale i materiálových inženýrů a vodařů, protože bez nich nemůže dopravní inženýrství samo o sobě fungovat :-)

Takže hodně zdaru a ještě malá poznámka k tomu co bylo vloni řečeno autorem článku "Jak to vypadá na FSV s ženami?" - cituji:"Celkově máme na FSV přes 23% děvčat. To je oproti jiným fakultám ČVUT celkem dost, a proto si jich pánové musíme vážit a pomáhat jim s učením, abychom se měli komu dvořit. Pro dámy to je alespoň teoretická možnost si z čeho vybrat, ale kvantita vždy nevyváží kvalitu."
Ehm, zatím mám pocit, že je tomu přesně naopak, tedy až na světlé výjimky, takže na Vás pánové apeluji, abyste se začali trochu snažit, vždyť nejsme stroje a navíc, stále se říká, že muži disponují větším citem pro technické předměty a věci (což jsou téměř všechny), tak ať to tak trochu vypadá :-)))
Poslední komentáře
08.01.2007 10:59:03: hezký a hodící se díky...mam o čem přemýšlet...
02.11.2006 21:22:14: tady uz to je nejak na vazno, to neni nic pro me smiley${1}
02.11.2006 20:26:55: Jeden mozna ne, ale ja i on vime smiley${1}
01.11.2006 14:51:08: Jeden nikdy nevismiley${1}
 


Poslední aktualizace 28.5.2007